طراحی سایت

طراحی سایت واکنش گرا

طراحی سایت واکنش گرا

حدود پنجاه درصد از کاربران ورودی به وب سایت شما با موبایل و تبلت وارد می شوند. و اگر سایت شما برای این دسته از پلت فرم ها طراحی نشده باشد، این دسته از کاربران به محض ورود به سایت شما متوجه طراحی نامناسب شده و بلافاصله سایت شما را ترک می کنند. بنابراین شما باید از طراحی سایت واکنشگرا استفاده نمایید.

به طور کلی سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو – (responsive) به سایتی گفته می شود که با ابعاد و رزولوشن های دستگاه های مختلف سازگاری دارد و کاربر بدون اینکه دستگاهش کوچک باشد (مثل تلفن های هوشمند امروزی) و یا متوسط (مثل لپ تاپ و تبلت های هوشمند امروزی) و یا اینکه بزرگ باشد (مثل کامپیوتر های بزرگ رومیزی و ال سی دی های بزرگ) بتوانند بدون توجه و دستکاری تنظیمات رزولوشن سیستم مربوطه به راحتی مطالب را ببینند و مشکلی برایشان به وجود نیاید.

امروزه بسیاری از کاربران از انواع مختلف موبایل و تبلت برای مشاهده وب سایت ها استفاده می کنند و اگر طراحی واکنش گرا و ریسپانسیو در طراحی وب سایت لحاظ نشده باشد طیف وسیعی از کاربران از مشاهده سایت مربوطه محروم هستند.

طراحی سایت واکنش گرا کاربران را قادر میسازد تا با پیاده سازی وب سایت واکنش پذیر نسبت به تغییر اندازه صفحه دستگاه شان واکنش نشان دهد. تا همین چند سال پیش هنگام طراحی وب از بخشی به عنوان طراحی سایت موبایل یا mobile version هم در کنار طراحی سایت هم استفاده می شد و هنگامی که کاربر با تلفن هوشمند خود قصد ورود به یک وب سایت مشخص را داشت سرور با توجه به شناسه ای که مرورگر کاربر دارد تشخیص می داد که کاربر مربوطه با یک گوشی هوشمند وارد سایت شده است و آن کاربر را به یک url مشخصی که از قبل طراحی شده است هدایت می کرد.

طراحی سایت موبایل در کنار طراحی سایت اصلی به طور مجزا بود و کاربران هم مسلما هزینه بیشتری هم برای این روند طراحی سایت پرداخت می کردند.

اهمیت طراحی سایت واکنش گرا

بررسی ها در سال 2014 نشان داده است که کاربران بیشتر از گوشی های هوشمند و یا تبلت هایشان برای ورود به سایت ها استفاده کرده اند تا کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ. شاید خود شما هم در حال حاضر از مشتری های ثابت گوشی و تبلت های هوشمند که در دنیای فناوری امروز تحت عنوان smart phone شناخته می شود باشید که شاید برای چک کردن وب سایت مشخصی تمایلی به روشن کردن کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ خود نداشته باشید.

بنابراین لزوم داشتن وب سایتی که چنین قابلیتی را داشته باشد بیش از پیش احساس می شود و اهمیت خود را به خوبی نشان می دهد. چنین دستگاه هایی حتی باعث تغییر روند در طراحی وب سایت شده است.

اگر بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان SEO – Search Engine Optimization را به عنوان یک عامل بسیار مهم و حیاتی برای سرازیر شدن کاربران به وب سایتتان فرض کنیم این عامل به خودی خود اهمیت بالای خود را به خوبی نشان می دهد.

گوگل تاکید فراوانی بر واکنشی بودن سایت دارد و عامل ریسپانسیو و واکنش دار بود سایت را یک عامل بسیار مهم در امتیاز بخشی به سایت مشخصی قلمداد می کند و این قبیل از وب سایت ها را در نتیجه جستجویی به نام mobile friendly به کاربران معرفی می کند.

  یادگیری طراحی سایت

بنابراین نمی توان از اهمیت این فاکتور بسیار مهم در طراحی سایت غافل شد. معمولا واکنش دار کردن سایت در مرحله آخر است در مرحله ای که کار طراح و کد نویسی سایت به اتمام رسیده است.

طراحی سایت واکنشگرا

مزایای طراحی سایت واکنش گرا

  1. بالا رفتن انعطاف پذیری

عناصر صفحه در این نوع طراحی سایت شناور می باشند و به صورت خودکار برای عرض های مختلف تنظیم می شوند. به عنوان مثال اگر در صفحه اصلی سایت یک عکس بسیار بزرگ و عریض داشته باشید.

به طوری که تمامی عرض صفحه را پر کند در نشان دادن در نسخه موبایل این عکس و یا عناصر و حتی فونت هایی که به نظر بسیار بزرگ هستند به طور اتوماتیک و خودکار کوچک می شوند و در جای مناسب قرار داده می شوند.

  1. تجربه کاربری مناسب برای کاربر ( UX )

یکی از مشکلاتی که کاربران با آن روبرو هستند مشکل اسکرول افقی است که برای کاربرانی که از طریق مخصوصا موبایل به سایت وارد شده اند بسیار مشهود است. یعنی کاربر یا کاربرانی که از طریق گوشی های هوشمندشان وارد سایت شده اند هم اسکرول عمودی دارند که البته باید داشته باشند و به پایین صفحه بروند و اینبار اسکرول افقی هم دارند که به دلیل واکنشی نبودن آن سایت مشخص به وجود آمده است. لذا اگر هنگام طراحی وبسایت واکنشی بودن آن نیز رعایت شود باعث به وجود آمدن یک تجربه کاربری  مناسب برای کاربر می شود.

  1. بهینه بودن از لحاظ هزینه پرداختی از سمت مشتری

تا قبل از آن که طراحی واکنشی با تکنولوژی امروزی مطرح شود طراح سایت باید برای هر سه نسخه دستگاه ها یعنی کامپیوتر یا لپ تاپ و تبلت و موبایل طراحی سایت را انجام دهد و مسلما با وجود تکنولوژی و فناوری موجود امروزی که یک طراحی برای تمامی دستگاه هاست هزینه کمتر و قابل توجه تری است.

  1. مدیریت بهتر و آسان تر

باز به گذشته بر میگردیم که باید برای هر سه از دستگاه ها طراحی وب سایت مجزا صورت میگرفت و مسلما برای مدیریت آن هم باید از قسمت های مجزا انجام داد و هر تغییری هرچند کوچک را باید برای همه دستگاه ها انجام داد، اما با طراحی سایت واکنش گرای امروزی تمامی این مشکلات مربوط به مدیریت و تغییرات برطرف شده است به طوری که مدیران سایت می توانند تغییرات کوچک و بزرگ شان را به راحتی و فقط باید یک مرحله انجام عملیات انجام دهند.

  1. توصیه اکید موتور جستجوی قدرتمندی مثل گوگل بر طراحی واکنش گرا

روز به روز بر تعداد استفاده کننده از گوشی های هوشمند و تبلت افزوده می شود و همین الان هم تعداد استفاده کننده از گوشی ها و تبلت های هوشمند بر تعداد استفاده کننده از کامپیوتر های رومیزی پیشی گرفته است به همین علت است که به طور متقابل گوگل طراحی وب سایت واکنش گرا را بسیار با اهمیت می داند. مخصوصاً اگر طراحی سایت با فناوری امروزی باشد که تنها یک طراحی ریسپانسیو برای تمامی دستگاه ها موجود است به این دلیل که گوگل سایت هایی که دارای یک پیوند یا url هستند را، بهتر صفحه گذاری یا اصطلاحاً index می کند.

  متن ها در HTML ,و طراحی سایت

اگر شما دو سایت برای موبایل و کامپیوتر داشته باشید باید برای هر کدام از آن ها هم استراتژی مناسبی برای سئوی آن ها داشته باشید. یکی دیگر از دلایلی هم که باعث می شود طراحی سایت واکنش گرا برای یک سایت بر داشتن چند سایت برای دستگاه ها مختلف ارجحیت داشته باشد که در حالت جدید شما تنها کافی است یک استراتژی را برای بهبود سئوی وب سایتتان دنبال کنید.

طراحی سایت واکنشگرا

فریم ‌ورک‌ های طراحی سایت واکنش گرا

برای تبدیل یک وب سایت به وب سایت واکنش گرا فریم ورک های گوناگونی استفاده می شوند از دسته فریم ورک های HTML  یاد می شوند. اهمیت انتخاب این فریم ورک ها خط مشی و ساختار بندی کلی سایت را تعیین می کند به طوری که با استفاده از این قالب بندی می توان ساختار کلی و چیدمان کلی سایت را تعیین نمود.

از جمله دسته بندی این فریم ورک ها می توان به bootstrap, foundation, materialize, pure, skeleton  اشاره کرد. فریم ورک های ریسپانسیو یا واکنش گرا اغلب با سیستم گرید (Grid) اغلب صفحه نمایش را به دوازده قسمت مساوی تقسیم کرده و طراحان را قادر می سازد تا با کار با این سیستم صفحه بندی نیاز های خود را برطرف سازند. همچنین با وجود کلاس ها و فایل های css ،js  موجود می توانند تعیین کنند تا کدام عنصر و محتوایی را برای دستگاه مخصوصی را نشان بدهد یا خیر.

بوت استرپ

یکی از بهترین فریم ورک های امروزی که در بسیاری از سایت های امروزی هم استفاده شده است بوت استرپ است که به عقیده بسیاری از کاربران یک فریم ورک پنج ستاره در کنار فریم ورک فوندیشن 4 ستاره در بالاترین رتبه قرار دارد و ملاک آن هم ساده بودن و کاربردی بودن استفاده از آن است.

بوت استرپ به مجموعه ابزار هایی گفته می شود که در واقع مجموعه ای از کد های HTML ,CSS ,javascript است که باعث سهولت کار طراح وب سایت می شود این قبیل از ابزار ها ممکن است علاوه بر سیستم صفحه بندی یا توری کردن صفحه نمایش ساخت تب و منو ها به صورت ریسپانسیو باشد.

استفاده از این فریم ورک یا چارچوب در سایت هایی همچون Fox news قدرت استفاده و به کارگیری موثر از این فریم ورک ارزشمند را به خوبی در طراحی سایت نشان می دهد.

طراحی سایت واکنشگرا

از مزایای بوت استرپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده مناسب در موبایل و تبلت

وقتی استفاده از موبایل و تبلت مطرح می شود بوت استرپ به خوبی قدرت خود را نشان می دهد.

  • پشتیبانی از اکثر مرورگرها

اکثر مرورگر های امروزی از بوت استرپ پشتیبانی می کنند حتی نسخه قدیمی اینترنت اکسپلورر 8 نیز از بوت استرپ پشتیبانی کرده و مشکلی با نمایش با این مرورگر ندارد.

  • استفاده بسیار هنگام طراحی سایت

بوت استرپ کلاس های زیاد و متنوعی دارد که حتی برای طراحان مبتدی که ممکن به زبان های HTML,CSS آشنایی کافی نداشته باشند می تواند بسیار کمک کند.

 

به وبلاگ توسعه دهندگان وب خوش آمدید .

سعی کرده ایم در این وبلاگ مقالات مفید در زمینه طراحی سایت برای شما تهیه کنیم لطفا با کامنت های خوب خود ما را همراهی کنید