back end

در طراحی سایت، برنامه نویسی back end یا سمت سرور به طراحی (بهتر برنامه نویسی بگیم) گفته می شود که فقط در سمت سرور اجرا می شود در واقع فقط برنامه نویسی که آن را می نویسد و مدیر سرور می تواند آن را ببیند.

و به کسی که برنامه نویسی back end را انجام می دهد back end کار می گویند.

طراحی سایت

کدهای سمت سرور طی مراحل خاصی کدهای اچ تی ام ال ی و سی اس اس سمت کاربر را که با استفاده از مرورگر ارسال شده را از کامپایلر یا مترجم خود دریافت می کند که تبدیل شده به کدهای قابل فهم آن زبان برنامه نویسی و عملیات لازم را روی آن انجام داده است.

مثلا کاربر اطلاعات یک محصول را درخواست داده، اطلاعات لازم را از دیتابیس بیرون کشیده و دوباره آن کدها به روش های خاص خود به صورت html و … در آورده و به مروگر کاربر ارسال می کنند.

این نوع توسعه وب معمولا شامل سه بخش است: یک سرور، یک برنامه و یک پایگاه داده. کد نوشته شده توسط توسعه دهنده سمت سرور (back-end) چیزی است که اطلاعات پایگاه داده را به مرورگر می دهد.

هر چیزی که شما نمی توانید به راحتی با چشم مانند پایگاه های داده و سرور ببینید، کار یک توسعه دهنده سمت سرور است. موقعیت های back end کار برنامه اغلب به نام برنامه نویسان یا توسعه دهندگان وب شناخته می شوند.

اما یک نکته را فراموش نکنیم که برنامه نویس back end به منظور داشتن یک طراحی سایت موفق، باید درک خوبی از UI داشته باشد.

UI مخفف User Interface به معنی رابطه کاربری است یعنی کاربری که به سایت ما وارد شده و درخواست اطلاعات داده داشته است برنامه یا سایت ما در مقابل رفتار وعملی که کاربر انجام داده است چه پاسخی داده است.

هر چقدر این رابطه متقابل تر و بهتر و زود تر به نتیجه بیانجامد آن سایت UI خوبی داشته و کاربر نسبت به این عمل در آن سایت تصور و ذهنیت خوبی را در ناخودآگاه مغز خود ذخیره می کند. مثلا می خواهد در سایت ما خریدی انجام دهد، اگر مراحل خرید پیچیده باشد و هر بار سیستم از کاربر یک چیز را در خواست کند تا نهایتاً خرید انجام شود، دیگر آن کاربر از سایت ما خریدی انجام نمی دهد.

  CDN یا شبکه تحویل محتوا در طراحی سایت

شاید همان خرید اول را هم انجام ندهد انقدر خسته شود از پرسش و پاسخ ها پیچیده. لازم به ذکر است که اکثرا UI را مختص کار front-end کارها می دانند اما برنامه نویسی سمت سرور هم باید به کاربرد و بهتر کردن این رابطه کمک کنید تا به بهترین حالت انجام گیرد.

از این بگذریم باید بریم سراغ برنامه های سمت سرور که یک طراح یا برنامه نویسی سمت سرور آن را بلد باشد تا بتواند back end سایت را راه بندازد و در اصطلاح طراحی کند:

طراحی سایت

بسیاری از توسعه دهندگان back end زبان های فرانت مانند HTML و CSS را می دانند، اما باید از زبان هایی مانند Java ،PHP ،Ruby on Rails،Python و .Net برای استفاده از در back end سایت استفاده کنند. توسعه دهندگان back end بیشتر بر پاسخگویی و سرعت سایت پاسخ می دهند. این زبان ها برای طراحی سایت های دینامیک متفاوت از سایت های استاتیک استفاده می شود که این نوع وب سایت ها اطلاعات پایگاه داده را ذخیره می کنند.

زبان های open source:

به زبان هایی گفته می شود که منبع آن آزاد بوده و شما برای استفاده از امکانات آن زبان لازم نیست پولی پرداخت کنید و دارای منابع زیادی هستند و راحت می شود آن ها را بسط داد و در ضمن این نوع زبان ها را در ویرایشگر ساده ای مانند notepad خود ویندوز نوشت و سپس روی سروی سرور اجرا کرد.

از جمله زبان های تحت وب open source می توان به از معروف ترین آن یعنی PHP و ruby وپایتون و …

اما زبان های مانند asp.net هرچند خود asp زبان نیست بلکه از زبان برنامه نویسی c# استفاده می کند اما فعلاً بین کد نویس ها به زبان asp از آن نام برده می شود متن باز نسیت یعنی برای تغییر در ساختار اصلی برنامه باید منتظر شرکت پشتیان یا توسعه دهنده آن مثلا مایکرو سافت باشید.

خود برنامه نویسی سمت سرور نمی تواند این کار را انجام دهد و برای استفاده از این برنامه و نرم افراز کامپایل کننده یا تبدیل کننده این زبان باید هزینه هایی را پرداخت کرد و عمدتاً این زبان ها رایگان نیستند. محبوب ترین زبان میتنی بر سرویس سمت سرور asp.net است.

  افزایش رتبه الکسا

پایگاه داده های مورد استفاده در برای دخیره اطلاعات سایت:

در کل ما دونوع پایگاه داده برای ذخیر اطلاعات داریم: ۱- پایگاه داده های sql -۲ پایگاه داده های nosql

پایگاه دادهای sql:

طراحی سایت

به پایگاه داده هایی که از جدول برای ذخیره اطلاعات و مشخصات داده ای خود استفاده می کنند پایگاه داده های sql گفته می شود. این نوع پایگاه داده حدود ۴۰ سال به بالا در بین برنامه نویسان و طراحان دیتابیس قابل استفاده است و پرس استفاده تر است و قدیمی ترین نوع پایگاه داده است. ازجمله پایگاه داده هایی که از این نوع هستند می توان به این پایگاه داده های اشاره کرد: mysql, mssql ,sqlserver, access و …

پایگاه داده های nosql:

این نوع از پایگاه داده در اصل از قانوان جدول دیگر استفاده نمی کنند و در کل جدولی در آن برای ذخیر اطلاعات و داده استفاده نمی شود بلکه از قانونی به نام سند یا document استفاده می کنند که هر سند خود یک فایل است که یک سری اطلاعات در آن دخیره شده به روش های خاص ذخیره کردن در این نوع سندهای مانند برنامه نویسی json، که عمدتا برای نوشتن این نو سندهای استفاده می شود.

طراحی سایت

در ضمن این نوع پایگاه داده به تازه در میان برنامه نویسان و طراحان دیتابیس شروع شده، محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است. از مزیت های این نوع پایگاه داده نسبت به sql سرعت قایل توجه آن در پروژه های بزرگ است.

در کل این نوع پایگاه داده را به عنوان یک دفتر حساب در نظر بگیرید که هر نفر یک برگه را در دفتربرای خود دارد که کل اطلاعات حساب در آن نوشته شده به روش هایی که مدیر حساب آن را برای راحتی کار خود و طبق سلیقه خود نوشته و هر وقت بخواهد لیست اطلاعات فرد مورد نظر را بررسی کنید با استفاده از شماره صفحه در عرض چند ثانیه به کل آن دسترسی پیدا خواهد کرد. از جمله دیتابیس های معروف در این زمینه دیتابیس mongodb است که در MEAN مورد استفاده فراوان قرار می گیرد.

به وبلاگ توسعه دهندگان وب خوش آمدید .

سعی کرده ایم در این وبلاگ مقالات مفید در زمینه طراحی سایت برای شما تهیه کنیم لطفا با کامنت های خوب خود ما را همراهی کنید