CDN یا شبکه تحویل محتوا در طراحی سایت

CDN مخفف Content Delivery Network به معنای شبکه تحویل یا توزیع محتوا بوده و یکی از عوامل افزایش سرعت سایت ها می باشد. همان طور که می دانید سرعت سایت یک گزینه بسیار مهم در رتبه بندی آن می باشد و در طراحی سایت حتماً باید لحاظ گردد. موتورهای جستجو به خصوص گوگل به این عامل اهمیت زیادی داده و حتی سایت هایی که دارای سرعت بیشتر هستند را در نتایج اولیه ظاهر می کنند.

طراحی سایت

CDN به مجموعه سرورهایی گفته می شود که در مکان های مختلف جهان پراکنده شده اند، و سرعت ارسال محتوا را افزایش می دهند. بهترین حالت این است که محتوا توسط یک سرور که از نظر مکان جغرافیایی فاصله کمتری با کاربر دارد، به او ارسال شود. و در واقع CND این سرور را پیدا کرده و از طریق آن اطلاعات و محتوا را برای کاربر درخواست کننده می فرستد. CDN مکان جغرافیایی کاربر را از روی IP او تشخیص می دهند.

این سرورها مخصوصاً برای وب سایت هایی که در سراسر جهان مخاطب و کاربر دارند مفید است. زیرا هر کاربر در هر نقطه از جهان باشد، یک سرور که به او نزدیک تر است محتوا را برایش ارسال می کند.

  طراحی سایت در مشهد

این CDN ها اطلاعاتی که روی سرور اصلی می باشد را به شکل کش (cache) در خود ذخیره می کنند. و در صورت درخواست یک کاربر، نزدیک ترین سرور آن اطلاعات را برایش ارسال می کند. در نتیجه سرعت لود صفحه سایت بالا رفته و با سرعت زیادی بارگذاری می شود.

وب سایت هایی که بازدید کنندگان زیاد و مطالب بسیاری دارند مثل گوگل، یوتیوب و … حتماً باید از CDN استفاده کنند.

طراحی سایت

مزایای CDN

  • امکان بروز خطا در ارسال اطلاعات پائین می آید زیرا در صورتی که یک سرور از این مجموعه دچار مشکل شود، یک سرور دیگر اقدام به ارسال محتوا می کند.
  • افزایش سرعت بارگذاری سایت ها که خود نکته ای مهم در طراحی سایت محسوب می شود.
  • حفظ و نگه داری از اطلاعات، از طریق نگه داری آن ها روی چندین سرور. به این ترتیب حتی اگر یکی از سرورها برای مدت طولانی از کار بیوفتد، اطلاعات از دست نمی روند.
  • افزایش کیفیت پخش ویدئوهای زنده
  • امنیت بالا؛ به دلیل ایجاد یک ارتباط غیر مستقیم بین کاربر استفاده کننده و سرور اصلی، امکان هک شدن سایت ها پائین می آید.
  • داشتن امکان ارتقاء؛ در صورت نیاز این امکان وجود دارد که سرورهای CDN توسعه داده شوند.
  طراحی سایت تبلیغاتی

با توجه به نکات گفته شده، بهتر است به منظور ارتقاء طراحی سایت توسعه دهندگان و بهبود سرعت و امنیت وب سایت خود از CDN استفاده نمائید.

به وبلاگ توسعه دهندگان وب خوش آمدید .

سعی کرده ایم در این وبلاگ مقالات مفید در زمینه طراحی سایت برای شما تهیه کنیم لطفا با کامنت های خوب خود ما را همراهی کنید