محبوب ترین چارچوب جاوا اسکریپت و کتابخانه ها برا طراحی سایت

جاوا اسکریپت یا JS یک زبان برنامه نویسی است که برای ایجاد محتوای HTML در مرورگر وب تعامل دارد. این زبان را می توان برای هر دو برنامه نویسی مبتنی بر شی و همچنین برنامه نویسی رویه ای و کاربردی استفاده کرد. جاوا اسکریپت شامل اشیاء از پیش تعریف شده (به عنوان مثال عناصر داده با خواص خاص، روش ها یا توابع) برای دسترسی به یک صفحه وب است، اما گاهی اوقات برای استفاده مفید است. برای کمک به کاربران در نوشتن JS ، اطلاعات جمع آوری شده عمومی شده است. این دستورالعمل ها و ابزارها به صورت کلی کتابخانه ها و چارچوب های مختلف جاوا اسکریپت می باشند، که با هدف ساده تر شدن برنامه نویسی است.

 

کتابخانه در مقابل Framework

مهم است که این دو واژه را جداگانه نگه دارید. اغلب “کتابخانه” و ” Framework” به عنوان مترادف استفاده می شوند، هرچند که این موضوع اشتباه است. با وجودی که انتقال از طریق روش های بی نظیری صورت می گیرد، تفاوت های اساسی بین این دو وجود دارد.

کتابخانه

یک کتابخانه از جاوا اسکریپت از پیش نوشته شده است که امکان توسعه آسان برنامه های مبتنی بر جاوا را فراهم می کند. کتابخانه ها همیشه زیر برنامه هایی را اداره می کنند که همراه با توابع پشتیبانی، با فرآیند برنامه ریزی، کمک می کند. در مقایسه با یک چارچوب، یک کتابخانه برای یک استفاده خاص توسعه یافته است، به این معنی است که توابع هماهنگ شده به یکدیگر هستند. به عنوان مثال، کتابخانه جاوا اسکریپت D3.js برای تجسم داده ها استفاده می شود – با استفاده از این کتابخانه شما می توانید جداول، نمودار ها و آمار های کوچک، و همچنین گراف های پیچیده تر (از جمله انیمیشن ها و تعاملات) را اجرا کنید. کتابخانه ها همیشه با یک برنامه نرم افزاری یکپارچه می شوند: برنامه زمانی که نیاز به یک تابع خاص دارد، به کارکردهای مربوطه یک کتابخانه برنامه دسترسی پیدا می کند. در نتیجه، کتابخانه ها تنها می توانند در یک برنامه کار کنند و نمی توانند مستقل عمل کنند.

 

چارچوب یا Framework

یک چارچوب نیز یک برنامه مستقل نیست، بلکه یک فرم خاص از کتابخانه کلاس است. یک چارچوب معماری نرم افزار (یعنی ساختار اصلی) یک برنامه را فراهم می کند و اساسا فرآیند توسعه را تعیین می کند. چارچوب دارای الگوهای طراحی خاص با توابع مختلف (اغلب به صورت بسیاری از کتابخانه ها) هستند و برای توسعه برنامه های جدید و مستقل مورد استفاده قرار می گیرند. یک مثال چارچوب Zend برای پی اچ پی است که در نرم افزار فروشگاه آنلاین Magento و Piwik ابزار تجزیه و تحلیل وب استفاده می شود.

 

تبدیل کنترل  (IoC)

تفاوت دیگر بین چارچوب و کتابخانه چگونگی مدیریت آنها است. با استفاده از کتابخانه ها، کد توسط برنامه نویسان از طریق یک رابط برنامه نویسی نرم افزار قابل دسترسی است. چارچوب ها، با این حال، یک کنترل معکوس را انجام می دهند: کد در ساختارهای ثابت جاسازی شده و در صورت نیاز مورد نیاز است. به طور خلاصه، می توان گفت که کتابخانه ها توسط برنامه ها فراخوانی می شوند، در حالی که چارچوب ها مشخصات را به برنامه می دهند.

 

کتابخانه های جاوا اسکریپت محبوب

کتابخانه های جاوا اسکریپت کدهای قابل استفاده مجدد هستند که از طریق آن ویژگی ها و توابع خاصی برای یک وب سایت تعیین می شوند. جی کوئری شناخته شده ترین کتابخانه جاوا اسکریپت است و بسیاری از ویژگی های مفید را ارائه می دهد، اگر چه کتابخانه های دیگر نیز می تواند به همان اندازه مفید باشد.

 

jQuery

کتابخانه جی کوئری بسیار گسترده است که بیشتر مورد استفاده کتابخانه جاوا اسکریپت است به این دلیل واقعیت است که شما می توانید کد ساده متقابل مرورگر jQuery را بنویسید، با تعداد زیادی افزونه برای استفاده در دسترس است. کتابخانه منبع باز جی کوئری بخشی از بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس، دروپال و یا جوملا است. همچنین به عنوان یک رابط برای DOM عمل می کند، و برخی از توابع زیر را ارائه می دهد: انتخاب گرهای CSS3 ، jQuery  انتخاب و دستکاری عناصر وب را آسان می کند.

  فرم ها در HTML قسمت دوم

 

 

رابط کاربری جی کوئری (JQury UI)

رابط کاربری جی کوئری یک برنامه رایگان برای jQuery است. هدف آن تعریف و پیاده سازی رابط کاربر (UI) از منابع مانند وب سایت ها و یا برنامه های وب است. تمرکز در اینجا بر روی طراحی وب سایت ساده و تعامل است. توابع جی کوئری باید شامل امکان اجرای عناصر تعاملی (مانند کشیدن و رها کردن، بزرگ نمایی در داخل و خارج)، انیمیشن ها، جلوه ها و ویجت ها (مانند تکمیل خودکار، انتخاب تاریخ، و غیره). ویرایشگر گرافیکی، ThemeRoller، می تواند برای ایجاد تم های اصلی استفاده شود، یا می توان از تم های موجود برای تطبیق با اهداف خود استفاده کرد. درست به پیکربندی طراحی سایت ساده آن، ساختار مدولار ThemeRoller اجازه می دهد تا اجزای لازم را اجرا کند.

 

 

جعبه ابزار Dojo

 

Dojo Toolkit  برای اجرای برنامه های وب و محتوای وب پویا مناسب است. به عنوان یکی از قدیمی ترین کتابخانه های جاوا اسکریپت که در بازار موجود است، طیف وسیعی از توابع را ارائه می دهد – مهمترین اجزای ابزار این است که برنامه اصلی (Dojo) و Dijit، یک ابزار برای رابط کاربر گرافیکی است. علاوه بر این، می توانید از ویجت های از قبل تعریف شده برای ادغام عناصر در طراحی سایت ایجاد کنید. همچنین می تواند DOM و Ajax را اداره کند.

 

 

React

React  برای اولین بار در سال 2011 در خبرخوان فیس بوک استفاده شد. پس از آن در سال 2013 به صورت منبع باز منتشر شد. React  یک کتابخانه ی جاوا اسکریپت دیگری است که می توانید رابط کاربری آن را ایجاد کنید. آنچه که این کتابخانه را از بقیه جدا می کند این است که عناصر وب (نمایش ها) تنها در سرویس گیرنده ارائه نمی شود، بلکه بر روی سرور – که باعث می شود یک رندر قوی تر امکان پذیر باشد. این به خاطر استفاده از DOM  های مجازی است که همچنین تست برنامه های وب را ساده تر می کند. علاوه بر این، کتابخانه جاوا اسکریپت با بسیاری از توسعه دهندگان به دلیل یک جریان اطلاعات جریانی نمره می دهد: این تکنولوژی، کد پایدار را تضمین می کند، زیرا تغییرات در کد پایین سطح نمی تواند کد بالا را تحت تأثیر قرار دهد. تغییرات تنها می تواند در مسیر دیگری تاثیر داشته باشد.

 

 

 

Zepto

Zepto یک سبک واقعی است. Zepto  کتابخانه ی جاوا اسکریپت شناخته شده برای برخی از کاربران بسیار بزرگ است.  Zepto باید سریعتر بارگذاری شود و فضای کمتری مصرف کند، به همین دلیل است که عمدتا برای برنامه های تلفن همراه استفاده می شود. به منظور حفظ اندازه فایل کوچک، با سازگاری با مرورگرهای قدیمی ذخیره می شود. برای ساخت آژاکس و انیمیشن ها، شما همچنین باید از ماژول های اضافی استفاده کنید.

 

CreateJS

CreateJS  نه تنها یک، بلکه چندین کتابخانه است (یک مجموعه از چهار کتابخانه مختلف است (. این بدان معنی است که شما لازم نیست همه چهار کتابخانه را در یک پروژه پیاده سازی کنید، برای مثال اگر فقط به یک کتابخانه نیاز دارید. همچنین ابزارهایی برای کار با کتابخانه های جاوا اسکریپت وجود دارد. تمرکز بر توسعه برنامه های HTML5  و فلش است. به طور کلی، تیم CreateJS با Adobe ادغام شده است، به همین دلیل است که ابزارهایی برای اطمینان از این که این مجموعه به طور یکپارچه با محصولات Adobe ادغام شده است وجود دارد.

  طراحي سايت در شرق تهران

 

 

 

چارچوب جاوا اسکریپت محبوب

کتابخانه های جاوا اسکریپت به مراتب بیشتر از چارچوب ها هستند. دومین گزینه مخصوصا برای برنامه های وب پیچیده مناسب است. اگر توسعه دهندگان مفاهیم و مشخصات چارچوب های مربوطه را درک کنند، می توانند بهترین پروژه را داشته باشند.

 

AngularJS

این چارچوب نگه داری گوگل تا به حال بزرگترین جامعه در میان چارچوب جاوا اسکریپت است . با توجه به مفهوم MVVM مدل-view-viewmodel  این چارچوب، برنامه های کاربردی وب می توانند توسعه یابند که بسیار سازگار با تعامل کاربر هستند.  تولید کنندگان چارچوب JS ، با این حال، ترجیح می دهند AngularJS را به عنوان MVW تقسیم کنند (model-view-whatever) .  در اینجا AngularJS برنامه وب را در سمت سرویس گیرنده ارائه می دهد. این چارچوب مبتنی بر jQuery Lite است.

 

Angular

Angular گاهی نیز به نام Angular2  جانشین AngularJS است. چارچوب JS هنوز در درجه اول برای توسعه برنامه های کاربردی وب یک صفحه طراحی شده است. با این حال، گوگل تغییرات بسیار زیادی را در نسخه دوم انجام داده است. بزرگترین تفاوت این است که احتمالا جاوا اسکریپت دیگر برای برنامه نویسی استفاده نمی شود بلکه TypeScript است. با این حال، از آنجا که زبان برنامه نویسی مایکروسافت براساس جاوا اسکریپت است، در هنگام توسعه JS به محدودیت مستقیم منجر نمی شود. علاوه بر این،  Angular در حال حاضر سازگار است تا توسعه برنامه ها در سراسر سیستم عامل های مختلف (دسکتاپ، تلفن همراه، قرص) هیچ مشکلی نیست.

 

Ember.js

Ember.js  چارچوب سمت سرویس گیرنده است که برای اجرای برنامه های وب یکپارچه استفاده می شود، که با آن می توانید برنامه های کاربردی دسکتاپ را ایجاد کنید. یکی دیگر از ویژگی های برجسته این است که سازندگان Ember.js  به شدت جامعه را در فرآیند توسعه چارچوب قرار می دهند.

 

 

Vue.js

Vue.js نیز یک چارچوب جاوا اسکریپت برای توسعه برنامه های کاربردی وب یک صفحه ای است که یادآور Angular و React است. توسعه دهندگان این پروژه نسبتا جوان و بلند پروازانه به طور عمدی Vue.js را به گونه ای طراحی وب سایت کرده اند که مبتدیان آن را نسبتا آسان شروع می کنند. به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که الگوها را به HTML متصل کنیم. علاوه بر این، گفته می شود Vue.js بسیار انعطاف پذیر تر از بسیاری از چارچوب های دیگر است که معمولا به طور قاطعانه چگونگی چارچوب را کنترل می کنند.

 

Meteor

Meteor گاهی اوقات MeteorJS نامیده می شود – یک چارچوب JS است که مخصوصا برای توسعه کراس پلت فرم مناسب است. این برنامه را قادر می سازد هر دو برنامه وب و برنامه های تلفن همراه را با همان کد ایجاد کند. یکی دیگر از مزیت های Meteor این است که تغییرات در کد می تواند به طور مستقیم به مشتریان ارسال شود با توجه به پروتکل DDP اختصاصی توسعه داده شده است. علاوه بر چارچوب آزاد، سازندگان Meteor نیز Galaxy را ارائه می دهند که یک پلت فرم پرداخت می باشد. توسعه دهندگان می توانند از سرویس ابری برای انتشار و میزبانی پروژه های خود استفاده کنند. چارچوب جاوا اسکریپت بر پایه Node.js  اجرا می شود بنابراین لازم است کمی در مورد محیط توسعه با Meteor  بدانیم. Meteor به شما این امکان را می دهد که backend و frontend را در یک زمان بدون تغییر زبان تغییر دهید.

 

چارچوب جاوا اسکریپت در یک نگاه

 

Useful tools for many areas

چارچوب ها و کتابخانه ها می توانند فرایند برنامه نویسی وب جاوا اسکریپت را به مراتب آسان تر کنند نام هایی که در بالا ذکر شده اند تنها بخش کوچکی از ابزارهایی هستند که در دسترس می باشند.

 

به وبلاگ توسعه دهندگان وب خوش آمدید .

سعی کرده ایم در این وبلاگ مقالات مفید در زمینه طراحی سایت برای شما تهیه کنیم لطفا با کامنت های خوب خود ما را همراهی کنید